Sierra Leone leży w Afryce Zachodniej, pomiędzy Gabonem a Liberią. Stolicą niepodległego od 1961 roku państwa jest Freetown. 7 listopada 2010 roku decyzją synodu patriarchatu aleksandryjskiego została utworzona nowa diecezja Sierra Leone. Eparchię wydzielono ze struktur diecezji Ghany. W liczącym ponad pięć milionów obywateli państwie 60 procent mieszkańców to muzułmanie, 30 animiści, a 10 procent to chrześcijanie należący do różnych Kościołów.
Początki chrześcijaństwa
Na początku XVI wieku, w związku z kolonizacją tej części Afryki, rozpoczęli działalność katoliccy misjonarze. Skuteczność ich pracy była niewielka – duchownym udało się ochrzcić zaledwie małą grupę ludzi.
Dwieście lat później niewolnicy, przesiedleni z brytyjskiej kolonii w Nowej Szkocji, założyli miasto Freetown, które w latach 1808-1874 było stolicą Brytyjskiej Afryki Zachodniej.
Rozwój brytyjskiego osadnictwa oraz uprzemysłowienie Zachodniej Afryki umożliwiły prowadzenie misji chrześcijańskich przez duchownych Kościoła anglikańskiego i rzymskokatolickiego.
Freetown stało się centrum pracy misyjnej. Pomimo licznych zabiegów oraz misyjnej działalności, to nie protestantyzm ani katolicyzm stały się dominującymi wyznaniami, a islam. Warto zaznaczyć, że trzydziestoprocentowa grupa mieszkańców Sierra Leone pozostaje dalej przy tradycyjnych animistycznych wierzeniach.
Charyzmatyczny prawosławny misjonarz
Najmłodszym chrześcijańskim wyznaniem jest prawosławie. W styczniu 2008 roku z błogosławieństwa patriarchy aleksandryjskiego i całej Afryki Teodora II do Sierra Leone przybył archimandryta Temistokles (Adamopoulo). Prowadził działalność misyjną Cerkwi aleksandryjskiej w Kenii, miał doświadczenie w pracy tego typu.
Urodził się w 1945 roku w Aleksandrii w rodzinie bankiera i nauczycielki. Rodzina w połowie lat pięćdziesiątych wyemigrowała do Australii. Tam ojciec pracował w przemyśle chemicznym, a matka zajmowała się pracą dydaktyczną.
Temistokles ukończył Williamstown High School i został stypendystą Uniwersytetu w Melbourne. Zafascynowany zespołami The Beatles oraz Rolling Stoens założył z kolegami znaną australijską kapelę The Files, co spowodowało dwuletnią przerwę w studiach i przyniosło hity, które zajmowały czołowe miejsca na australijskich listach przebojów. Muzyk współuczestniczył w organizacji australijskiego tournee The Beatles.
Ostatecznie porzucił muzykę i powrócił na uniwersytet. Ukończył filozofię, nauki polityczne i historię.
Był wybijającym się młodym naukowcem i w wieku dwudziestu dwóch lat został wykładowcą Uniwerystetu w Melbourne.
Specjalizował się w prawach człowieka, prawach mniejszości oraz sprawiedliwości społecznej. Jego wykłady cieszyły się dużą popularnością wśród studentów.
Pod wpływem antywojennych nastrojów oraz fascynacji wyznaniami wschodnimi zwrócił się w stronę prawosławia i został aktywnym członkiem parafii greckiej w Melbourne. W Australii – z braku prawosławnych seminariów na tym kontynencie – ukończył katolickie studia teologiczne, obronił rozprawę doktorską poświęconą przemianom idei moralnej między Homerem a apostołem Pawłem, przyjął postrzyżyny mnisze i został diakonem, a następnie kapłanem i nauczycielem w prawosławnych szkołach i uniwersytecie w Sydney.
W 2000 roku, po podniesieniu do godności archimandryty, przybył do Nairobi w Kenii, gdzie uczył w Prawosławnej Szkole Patriarchatu Aleksandryjskiego im. Makarego III. W Kenii prowadził działalność misyjną w parafiach, założył Dobroczynne Centrum Edukacji im. św. Klemensa Aleksandryjskiego, szkołę dla bezrobotnych kobiet o specjalności krawieckiej oraz kursy komputerowe dla młodzieży.
Zasłynął z prowadzenia szkółek dla biednych dzieci ze slumsów Nairobi. Oferował im bezpłatną naukę, żywność i odzież.
Od 2003 roku zajął się rozwojem dydaktycznym patriarszej szkoły w Nairobi – podniósł ją do rangi college’u i powołał do życia kierunki nauczycielskie, ekonomiczne, technologii informatycznej, pielęgniarstwa i pediatrii oraz rozpoczął starania o podniesienie placówki do rangi uniwersytetu.
Misja
Archimandryta Temistokles po przybyciu do Sierra Leone wspólnie z międzynarodową organizacją humanitarną „Raj dla dzieci afrykańskich” rozpoczął pracę wśród najbiedniejszej społeczności kraju. Osiągnął spory sukces na niwie misyjnej. W czerwcu 2009 roku zwierzchnik metropolii akryjskiej (nazywanej diecezją Ghany) Damaskin udzielił święceń – kapłańskich o. Stefanowi i diakońskich – o. Sylwanowi. Obaj duchowni są Sierraleończykami.
Według archimandryty Temistoklesa, misja jak na razie skoncentrowała się na ludności we Freetown, ale planuje się rozciągnąć ją na pozostałą część kraju.
W ciągu dwóch lat ochrzczono trzysta osób. Obecnie w Sierra Leone jest ponad pięciuset prawosławnych wiernych.
Nieopodal wsi Waterloo zakupiono ziemię, na której postanowiono założyć prawosławną wieś, oraz rozpoczęto budowę cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego i św. Mojżesza Murzyna. We wsi osadzono ofiary wojny domowej w Sierra Leone. Obecnie w Waterloo mieszka stu sześćdziesięciu prawosławnych, w tym czterdzieścioro dzieci. Przy parafii uruchomiono przedszkole, szkołę oraz kursy krawieckie. Duchowni planują otwarcie szpitala.
Archimandryta Temistokles zorganizował także dwie szkoły podstawowe, w których pobiera bezpłatną naukę 1200 dzieci. Na luty 2011 roku zaplanowano powołanie do życia prawosławnej szkoły średniej. Początkowo kierownik misji będzie sam przygotowywał kadrę pedagogiczną do placówki szkolnej, dla której zebrano ponad sto tysięcy książek.
Równocześnie trwa budowa domu dziecięcego „Raj”. Wspomniana klinika ma służyć ofiarom wojny domowej. Jak twierdzi mnich, jest to obecnie główny projekt humanitarny Cerkwi prawosławnej w Sierra Leone, który będzie też służył wiernym z Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej i Liberii.
W więzieniu we Freetown powstała klasa krawiecka dla więźniarek.
Działalność misyjna nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia. Pomagają greckie, austriackie i międzynarodowe organizacje humanitarne.
W lutym 2010 roku, z błogosławieństwa patriarchy Teodora II, greckie organizacje pozarządowe „Światło Afryki”, Towarzystwo Misyjne w Heraklionie, „Most Miłości” i Bractwo Zewnętrznej Misji w Salonikach zgromadziły i przesłały sprzęt medyczny i medykamenty do prawosławnej misji w Sierra Leone.
Duży zastrzyk gotówki, który pojawił się w rejonie Waterloo, spowodował oficjalne prośby wzięcia „pod kontrolę” prawosławnej placówki przez wojskowe ugrupowania, zwalczające się w wojnie domowej. Jednak o. Temistokles nie zgodził się na prośby żołnierzy, którzy dostrzegli możliwość przejęcia kontroli nad finansami prawosławnej misji. Pod adresem archimandryty wysyłano pogróżki, którymi misjonarz się nie przejął.
Diecezja Sierra Leone
W 2008 roku Sierra Leone wizytował patriarcha Teodor II, rok później metropolita akryjski Damaskin. Działalność archimandryty Temistoklesa i rozwój prawosławnej misji patriarchatu aleksandryjskiego doprowadziły do wyłączenia z metropolii akryjskiej (nazywanej diecezją Ghany) samodzielnej eparchii.
Katedralną świątynią eparchii ma zostać cerkiew św. Eleuteriusza we Freetown. Pod koniec 2010 roku miała być gotowa druga cerkiew w dzielnicy Tower Hill, św.św. Konstantego i Heleny. Trzecią cerkwią w Sierra Leone jest świątynia Zmartwychwstania Pańskiego i św. Mojżesza Murzyna we wsi Waterloo.
12 stycznia patriarcha Teodor zadecydował, że diecezja obejmie Sierra Leone, Gambię, Liberię, Senegal, Gwineę, Gwineę Bissau i Wyspy Zielonego Przylądka. Ordynariusz nie został jeszcze wyznaczony.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz